Trwa ładowanie proszę czekać ...

Urządzenia wielofunkcyjne- funkcja skanowania i druku.

18 grudnia 2016

Obecnie praktycznie nie spotkamy biura gdzie nie ma urządzenia wielofunkcyjnego. Dlaczego tak się dzieje? Z prostej przyczyny – jedno urządzenie wielofunkcyjne zastępuje kilka sprzętów biurowych, zajmuje mniej miejsca i są one wszystkie zebrane w jednym miejscu.

Jak jednak udaje się producentom skonstruować urządzenie mające tyle funkcji w jednym?

Jeszcze do niedawna urządzenie wielofunkcyjne kosztowały krocie i były dla wielu firm poza zasięgiem finansowym, jednak z biegiem lat wszystko się zmieniło. Ceny jakie osiągają dziś urządzenia wielofunkcyjne są przystępne dla każdego, można bez większego wysiłku kupić je także do domu do użytku prywatnego. Jak działają takie urządzenia? Dziś postaramy się przybliżyć kilka tajemnic ich funkcjonowania, a szczególnie skupimy się nad opcja druku i skanowania.

Co można zdziałać z pomocą urządzenia wielofunkcyjnego?

Drukowanie

Podstawową funkcja takich urządzeń jest zawsze drukowanie. Nie ma w tym nic niespodziewanego, ponieważ drukarka jest głównym urządzeniem dl jakiego kupujemy urządzenie wielofunkcyjne. Producenci przygotowują nam w zależności od potrzeb drukarki atramentowe lub laserowe, a oba typy drukarek mają swoje plusy i minusy, a to co jest lepsze dla naszych indywidualnych potrzeb lepiej ocenić wcześniej przed zakupem.

Drukarki atramentowe są zazwyczaj wyposażone w system druku w technologii piezoelektrycznej, inaczej zwanej buble-jet. Drukarka atramentowa ma także w założeniu druk kolorowy, natomiast w drukarce laserowej mamy do wyboru drukarki kolorowe lub monochromatyczne. Bardzo często drukarki laserowe wykorzystują system LED, czyli zamiast lasera wbudowany jest system diod świecących.

Skanowanie

W większości urządzeń wielofunkcyjnych producenci wbudowują tzw. skaner płaski, gdzie można położyć kartki, zdjęcia, czasopisma lub książki i swobodnie przenieść elektronicznie zawartość do komputera. Dostępne są także urządzenia wyposażone w skaner rolkowy, gdzie skanujemy pojedyncze kartki i dokumenty, lecz nie można wykonać skanu książki lub czasopisma. Można także spotkać urządzenia, które mają równocześnie wbudowaną szybę skanera płaskiego oraz system wciągania dokumentów.

Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Faksowanie

Funkcje faksu można znaleźć już w urządzeniach które naprawdę nie kosztują wiele. Najczęściej jest możliwość zapisywania w pamięci numerów oraz odebranych dokumentów, co często się przydaje.

Kopiowanie, drukowanie i skanowanie bez udziału komputera.

W wielu urządzeniach wbudowany jest czytnik kart pamięci, wiec można wykonać wydruk bez korzystania z komputera. Niektóre modele pozwalają także na bezpośredni zapis skanowanych zdjęć i dokumentów na karcie pamięci.